Vítejte na magazínu o Brně

První parní lokomotiva v Brně
10
Jun

Tajemství výstavby brněnského nádraží, část 1.

Na podzim 1838 měli Brňané první přiležitost svézt se vlakem taženým parní lokomotivou po trati z Brna do Rajhradu, byly pořádány výletní jízdy.

První parní lokomotiva Brno

Po dokončení celé tratě z Vídně do Brna pak 7.července 1839 dorazily 4 slavnostní vlaky obsazené VIP hosty vybrané brněnským starostou.         Slavnostní příjezd prvního vlaku do Brna

Názvy lokomotiv byly: Herkules, Bruna, Gigant a Brucephalus. Tehdejší brněnský starosta pro hosty v Reduťe uspořádal slavnostní oběd.
Divadlo Reduta

Po obědě se hosté porozhlédli po městě a následně nastoupili na zpáteční cestu, která ale neskončila úspěšně. V Rajhradě došlo k první železniční nehodě na našem území (údajně první v celé Evropě) když třetí vlak v pořadí narazil do předchozího, který tam zůstal stát.
Historické Brno

NĚCO MÁLO O NÁDRAŽÍ:

Nádraží bylo původně projektováno tak, že mělo stát téměř kilometr od tehdejších hradeb a to z důvodu vyhnutí se náročnému financování mostu přes řeku Svratku. Proti tomu se ale postavil tehdejší starosta Brna, který přesvědčil zastupitele, aby souhlasili s příspěvkem na rozsáhlejší výstavbu. Nakonec dráha vedla až přímo k brněnským hradbám, to znamená do míst, kde dnes máme postaveno 5. a 6. nástupiště.
Brněnské nádraží

Díky této částce které město přislíbilo se vedení rozhodlo, že postaví dráhu až přímo k městu, což vyžadovalo postavit mezi hradbami a řekou Svratkou viadukt, který byl chloubou této dráhy, obsahoval přesně 72 oblouků.
Brněnský viadukt

Dnes těch oblouků zůstalo už jen několik, například přes řeku Svratku.
Brněnský viadukt přes řeku Svratku

Brněnský viadukt přes řeku Svratku

Zbytek oblouků byl v 90. Letech zasypán..

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...