Vítejte na magazínu o Brně

Ivančický Viadukt
05
Mar

Ivančický viadukt

Na trase Brno – Hrušovany nad Jevišovkou se nachází takzvaný Ivančický viadukt. Původně se přitom jednalo o vůbec první celoželezný most v Rakousko-Uhersku.
DSC_2449

DSC_2455

V minulosti byl označován mnoha názvy. Jedním z nich byl i “Eiffelův most“, a to díky jeho podobě na tuto pařížskou stavbu. Hlavním projektantem se stal inženýr Karl von Ruppert a o celou stavbu se postarala francouzská železářská společnost.
DSC_2458

DSC_2465

K jeho dokončení došlo v roce 1870. Postupem času však začínal chátrat. V roce 1978 zde byl provoz zcela ukončen. Nejprve měl být celý demontován, tomu však zabránilo ministerstvo kultury.  Kvůli nedostatku financí na rekonstrukci předaly České dráhy ocelovou konstrukci do majetku města Ivančice. Ani zde se ovšem nenašlo dostatek peněžních prostředků, a proto následovalo jeho prodání firmě Schwarzmüler & Sohn CZ, jež provedla demontáž.
DSC_2480

DSC_2538

V současné době je zachováno jen krajní pole mostovky s pilířem a podpěrou a opodál stojí takzvaný Nový ivančický viadukt, po jehož kolejích vlaky běžně projíždějí. Děkujeme Davidovi Arnerovi za fotografie, jeho tvorbu můžete sledovat zde http://www.photorecrods.czDSC_2482

DSC_2494
DSC_2544

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...