Vítejte na magazínu o Brně

Socha Jošta v Brně
09
Jan

Socha Jošta Lucemburského stojí na Moravském náměstí

Urči jste již zaznamenali novou sochu, která stojí od konce října na Moravském náměstí. Na výšku měří 8 metrů a vyobrazuje koně, který má až nezvykle dlouhé nohy. Na jeho hřbetě poté sedí markrabě Jošt Lucemburský, který byl v roce 1410 zvolen římským králem. Za dobu své vlády se v Brně postaral například o obnovení mincovny.
DSC_7599
Umístění této jezdecké sochy má svůj význam. Blízký kostel svatého Tomáše je totiž pohřebištěm tohoto bývalého krále.
DSC_7604
Určitou zajímavost představuje fakt, že nohy koně jsou připevněny přímo do země a můžeme tak pod sochou volně procházet, aniž by nám bránil podstavec.
DSC_7614
Volný průchod však dal vzniknout tomu, že lidé zkoumali pohled na sochu ze spodní části. Ta z určitého místa připomíná pánské přirození, což se neobešlo bez posměšných poznámek a následného rozšíření dokazujících fotografií skrz sociální sítě.
DSC_7616

Podle samotného autora sochy Jaroslava Róna působí vyzvednutí jezdce do výšky velice elegantně a reaguje tak na komentáře obyvatel, kterým tato ikona připomíná spíše žirafu. Kruhový štít markraběte má přitom z dálky evokovat slunce. Celkově by měla být alegorií odvahy a doplnit tak nynější prvky na tomto místě. Socha před Nejvyšším správním soudem totiž symbolizuje spravedlnost, fontána mírnost a model mapy prozíravost.
DSC_7623

Práce na soše celému týmu zabrala přibližně 3 roky.

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...