Vítejte na magazínu o Brně

Stará radnice
06
Mar

Vývoj Staré radnice

Mezi Zelným trhem a náměstím Svobody se nachází vůbec nejstarší světská stavba v Brně nesoucí označení Stará radnice. Jak postupoval její vývoj až do dnešního dne?Stará radnice

Počátky této budovy sahají až do 13. století, kdy Brno konečně získalo městská práva. V roce 1243 zde měl navíc sídlo tehdejší rychtář. Zajímavé je i umístění Staré radnice. Stojí totiž na spojnici dvou největších městských tržišť – Horního (Zelný trh) a Dolního trhu (Náměstí Svobody).
Stará radnice

Roku 1343 se Stará radnice stala místem, kde se scházela městská rada. Jako radnice v pravém slova smyslu začala lidem sloužit od roku 1373.
Stará radnice

Mezi lety 1494 a 1585 bylo toto místo považováno za vůbec nejbezpečnější v Brně. Z tohoto důvodu se zde uložily Moravské zemské knihy a další důležité dokumenty.
Stará radnice
Postupem času bylo stále zapotřebí více a více místa. Nejprve se proto Stará radnice začala různě rozšiřovat, ovšem po dlouholetých dohadech v roce 1935 celou městskou správu přesunuli radní do nedalekého Zemského domu na Dominikánském náměstí. Tomu se následně začalo říkat Nová radnice a původní sídlo je naopak od té chvíle označováno jako Stará radnice.
DSC_7891

Ta začala následně chátrat, jelikož jí začalo být upíráno na pozornosti. Koncem 50. let 20. století se však město konečně rozhodlo pro rekonstrukci. Budovu poté začaly trápit i statické potíže spočívající v postupném klesání radniční věže. Kvůli nedostatku finančních prostředků Brno zahájilo opravy až o několik let později.
Symboly na Staré radnici
V současné době zde má sídlo Brněnské kulturní centrum. Často se zde pořádají nejrůznější výstavy i koncerty. V přízemí věže se nachází průjezd, ve kterém je umístěn typický brněnský drak a brněnské kolo. Děkujeme Davidovi Arnerovi za fotografie, jeho tvorbu můžete sledovat zde http://www.photorecrods.cz
Brněnský drak

brněnské kolo

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...