Vítejte na magazínu o Brně

Nová radnice
17
Jan

Nová radnice od minulosti až po současnost

Budova nacházející se na Dominikánském náměstí slouží jako radnice brněnským obyvatelům od roku 1935. Do té doby byla pro potřeby zemské správy využívána Stará radnice.
DSC_7840

Prapůvod Nové radnice můžeme nalézt v návaznosti na dominikánský klášter, který zde v minulosti stál a jehož základy i v současné době stále tvoří tuto stavbu.
DSC_7841

V dávných dobách byla tato stavba označována jako Zemský dům Až do roku 1628 sloužila jako místo konání nejrůznějších zasedání moravských stavů, který měl moc zákonodárnou a justiční. Sněmu přitom předsedal markrabě.
DSC_7842

Roku 1784 byla radnice využívána armádou. Ta zde později zřídila sklady. O několik let později byl však areál zpět prodán městu a v této době se zde vyskytovala například veřejná kuchyně či gymnázium.
DSC_7843

Samotná radnice byla postavena v renesančním slohu, ovšem nevyhnula se ani barokním prvkům, o které se postaral Mořic Grimm.
DSC_7844

Za zmínku jistě stojí dvě nádvoří, alegorická kašna z roku 1928 nebo krásné sluneční hodiny, které se datují k letopočtu 1728. Všechny tyto prvky jsou k vidění i nyní.
DSC_7848

V současné době zde má sídlo primátor města Brna a rovněž vedení magistrátu.
DSC_7849
DSC_7891

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...