Vítejte na magazínu o Brně

26
May

Legenda o obléhání Brna Švédy

Každý správný obyvatel Brna ví, že na zvonění na Petrově se nelze spoléhat. Ten, kdo by nevěděl, že zvony ohlašují poledne už v jedenáct hodin, by dost dobře mohl být vyveden z míry. Pojďme si tedy tuto brněnskou specialitu jednou provždy vyjasnit.

Legenda, které můžeme vděčit za tyto zmatky, sahá až do dob třicetileté války. Když bylo tehdy Brno obléháno Švédy několik měsíců, situace ve městě byla zoufalá. Docházely zásoby a Brňané navíc strádali i v počtu vojáků. Švédské vojsko v čele s generálem Torstensonem tudíž podniklo závěrečný útok s jasnou vidinou vítězství. Při válečné poradě se sebevědomý generál zapřísáhl, že pokud město nebude dobité, než zvony odzvoní pravé poledne, odtáhne i s celou svojí armádou.

Netušil však, že ho při tomto prohlášení zaslechl jeden Brňan, který se vrátil i s horkou novinkou zpět. V bitvě si vojáci i muži z řad měšťanů vedli statečně, avšak nepřátelská armáda je početně převyšovala o více než 26 000 vojáků.

Když už se tedy chýlilo k nešťastnému konci pro Brno, začali ti, kteří znali orstensonův slib, zvonit na Petrově poledne o hodinu dřív. Když hrdý vojevůdce zvony uslyšel, opravdu podle legendy dostál svému slovu a odtáhl s vojskem zpět do Švédska. A od té doby mají zvony na Petrově vždy náskok.

Jde samozřejmě jen o legendu, ale o to víc je skutečnost neuvěřitelná. Brňanům se v čele s francouzským generálem de Souches podařilo vyhnat armádu, která předtím dobyla Olomouc a mířila na Vídeň.

Dokonce s touto událostí souvisí i věhlasný brněnský orloj, který byl odhalen 18. září 2010, na 365. výročí obléhání města Brna. A přestože čas z něj určitě nezjistíte; kulička, kterou můžete v orloji chytit vždy přesně v jedenáct hodin, připomíná velké vítězství.

Autor: Alžběta Indrová

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...