Vítejte na magazínu o Brně

28
Mar

Kostel svatého Jakuba a nemravný mužíček

Až příště půjdete kolem kostela sv. Jakuba, všimněte si tamějšího drobného sousoší. Tvoří jej postava, které se přezdívá Nemravný nebo Neslušný mužíček. Proč? Důvod je prostý. Na své okolí a především na katedrálu sv. Petra a Pavla odhaluje své pozadí. Sousoší přitom najdete na jednom z okenních oblouků.

Kostel svatého Jakuba

Kostel svatého Jakuba

K celému příběhu se pojí velice známá pověst. Podle ní se odjakživa vrchnosti u Jakuba i na Petrově neměly zrovna v lásce. Petrov měl více peněz, u Jakuba zase působil lepší stavitel. Stavba na Petrově se však táhla a kvůli tomu se stala terčem posměchu.

fotka-petrova

Petrovští se kvůli tomu naštvali a díky své velké moci musel kameník od Jakuba zanechat své práce a Brno opustit. Před svým odchodem však měl ještě jedno poslední přání, a to dokončit své dílo. To mu bylo dovoleno.

Po dokončení se ovšem všichni nestačili divit, jak s Petrovskými kameník vyběhl. Vykouzlil totiž ono sousoší, které je viditelné dodnes. Sochař navíc zřejmě tímto výjevem chtěl znázornit něco jiného než jen nahotu. Kromě mužíčka je zde totiž vytesána i ženská tvář s obličejem plným rozkoše. Její ruce poté mužíčka přidržují za ramena.

Neslušný mužíček, autor fotografie Amálka Mrkosová

Neslušný mužíček, autor fotografie Amálka Mrkosová

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...