Vítejte na magazínu o Brně

21
Apr

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí — gotický klenot

Na Mendlově náměstí se nachází významná bazilika s bohatou a pestrou historií.

Historie baziliky zasahuje až do první poloviny 14. století, kdy ji nechala vybudovat Česká a Polská královna Eliška Rejčka, vdova po králích Václavu II. a Rudolfu Habsburském.

Současně s ní založila také klášter cisterciaček, který se nachází hned vedle baziliky, který pojmenovala Aula Sanctae Mariae. 

Autor fotografie Amálka Mrkosová

Eliška Rejčka byla v klášteře pohřbena a je pochována v kryptě kostela. Místo, kde odpočívá je vyznačenou písmenem E s královskou korunou.

V chrámu se nachází vzácný významný obraz Černé Madony, který kostelu věnoval císář Karel IV. Ten původně pochází z kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí. Černá Madonna je nazývaná také jako Perla Moravy, Drahokam a Ochranitelka Brna. 

Autor David Arner

 

V bazilice také působil zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel, původně jako mnich, později jako opat. Roku 1987 byl chrám papežem Janem Pavlem II. oceněn zvláštním významným titulem bazilika minor

Bazilika je považována za jeden z největších klenotů gotické architektury na Moravě a samotný Starobrněnský klášter jehož je součástí za centrum vědeckého a kulturního života.

Autor úvodní fotky Jaroslav Sochor

 

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...