Vítejte na magazínu o Brně

21
Apr

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí — gotický klenot

Na Mendlově náměstí se nachází významná bazilika s bohatou a pestrou historií.

Historie baziliky zasahuje až do první poloviny 14. století. Baziliku Nanebevzetí Panny Marie nechala vybudovat 15. května roku 1323 Česká a Polská královna Eliška Rejčka, vdova po králích Václavu II. a Rudolfu Habsburském.

Současně s ní založila také klášter cisterciaček, který se nachází hned vedle baziliky. Klášter pojmenovala Aula Sanctae Mariae. 

Autor fotografie Amálka Mrkosová

Bazilika je součástí areálu starobrněnského kláštera. Eliška Rejčka byla v klášteře pohřbena a je pochována v kryptě kostela. Místo, kde odpočívá je vyznačenou písmenem E s královskou korunou.

V kostele se nachází vzácný významný obraz Černé Madony. Ten se původně pochází z kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí. Obraz věnoval kostelu císář Karel IV. Černá Madonna je nazývaná také jako Perla Moravy, Drahokam a Ochranitelka Brna. 

Autor David Arner

 

V bazilice také působil zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel, původně jako mnich, později jako opat. Roku 1987 byl chrám papežem Janem Pavlem II. oceněn zvláštním významným titulem bazilika minor

Bazilika je považována za jeden z největších klenotů gotické architektury na Moravě a za centrum vědeckého a kulturního života.

Autor úvodní fotky Jaroslav Sochor

 

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...