Vítejte na magazínu o Brně

29
Dec

Umělecká čtvrť v Brně

Chcete-li se vrátit o několik desítek let do minulosti a vychutnat si kouzlo uměleckých výtvorů, vydejte se do brněnské umělecké čtvrti, která je v tomto městě přezdívána jako Kamenka. Mnoho rodilých Brňáků však ani nemá o tomto skvostu nejmenší tušení.
DSC_0284

Kamenná kolonie vás dozajista zaujme svým umístěním. Přibližně 130 malých domečků, které tuto čtvrť vytváří, najdete v již vytěženém štěrkovém kamenolomu. Pokud bychom měli být přesnější, jedná se o severozápadní údolí takzvaného Červeného kopce. Stačí hledat ulici s názvem Kamenná čtvrť.
DSC_0285

DSC_0286
Jak vznikla? Poděkovat můžeme dělníkům Kohnovy cihelny, kteří neměli kde spát, a proto si přibližně ve dvacátých letech minulého století ze zbytkového materiálu začali stavět tyto menší příbytky. Po čtyřiceti letech však stát těmto obyvatelům nabídl bydlení v paneláku s tekoucí vodou a fungující elektřinou – samozřejmě, že málokdo zaváhal.

DSC_0288
Po vystěhování bývalých obyvatel přišli na scénu samotní umělci, kteří zde našli klid a prostor pro svoji tvorbu. Z toho důvodu vás procházka jistě dostane svoji designérskou rozmanitostí. Obdivovat můžete nejrůznější umělecké artefakty, železné kohouty i staré zvonky.
DSC_0291

Zdejší uličky jsou hodně úzké a rozhodně nebyly vytvořeny pro průjezd autem. I když jste jen kousek od rušného centra, rozhodně vás překvapí klid, který zde panuje. Zkrátka jakoby se na chvíli zastavil čas.

DSC_0295
DSC_0298
Na samotném kraji Kamenky najdete ještě jednu originální budovu stojící za návštěvu. Nese název DuckBar a jde o takovou tématickou malou hospůdku, v níž se pořádají výstavy, koncerty či třeba autorská čtení. Otevírá v 5 hodin odpoledne, není nijak velká, ale zážitek vám jistě ještě více umocní. Za fotky děkujeme Šárce Jursové, její tvorbu můžete sledovat zde https://www.facebook.com/photossj

DSC_0278
DSC_0329
DSC_0344
DSC_0347

Co si o tom myslíte?

názorů

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...